Едно от основните предимства на HTTP/2 е повишената сигурност при сърфиране в Интернет. Тя се гарантира с използването на криптирана връзка между потребителя и уеб сървъра. За целта обаче е необходимо уеб сайтът и неговият домейн да бъдат защитени с SSL сертификат, който работи с актуални версии на уеб сървърите като LiteSpeed Web Server 5.0, Nginx 1.9.5 или Apache 2.4.17 (mod_http2). Доскоро това бе приоритет само на малка част от уеб сайтовете, между които гигантите Google, YouTube и Facebook. Повечето от собствениците на уеб сайтове се въздържаха от предимствата на новата HTTP/2 технология, тъй като това беше обвързано с допълнителен разход за SSL сертификат. Навлизането на безплатните SSL сертификати преодолява това препятствие.

От 3-ти май 2016 г. всички нови и настоящи клиенти на Host.bg могат да инсталират безплатен SSL сертификат. Сертификатите се издават от организацията Let’s Encrypt за период от три месеца, но подновяването им става чрез инструмент в контролния панел (cPanel). При наличието на SSL сертификат за сайта/домейна и поддръжка от страна на уеб сървъра, ползването на HTTP/2 от потребителите е напълно прозрачно.

За да проверите дали посещаван от вас сайт е с HTTP/2 поддръжка можете да използвате безплатните разширения за браузърите Chrome и Firefox.

HTTP протоколът е в основата на интернета, който всички ние познаваме днес. Той управлява връзката между уеб сървъра, на който се намира сайта ви и браузъра, който потребителят използва, за да го достъпи. Благодарение на този протокол ние четем последните новини, пазаруваме онлайн, гледаме видеа в YouTube и посещаваме любимите си сайтове от всякакъв вид устройства. За съжаление протоколът не е променян от 1999 година, когато беше пусната версия 1.1. Ето защо, публикуването на HTTP/2 спецификацията в края на миналата година беше причина за големи вълнения сред специалистите. Разбира се, ние от Host.bg обърнахме заслужено внимание на това значимо за технологиите събитие и днес всички наши нови хостинг планове поддържат HTTP/2.

Защо HTTP се нуждаеше от ъпдейт?

Модерните уеб сайтове и приложения генерират стотици HTTP заявки, а HTTP/1.1 започна да изостава от нуждите и непрекъснато нарастващите изисквания на потребителите и новите технологии. През последните 16 години на уеб разработчиците им се налагаше да проявяват висока креативност по отношение на преодоляването на HTTP/1.1 ограниченията. Нуждата от нови функционалности и по-висока скорост при зареждане обаче, наложи разработката на нова версия на протокола.

Какво е новото в HTTP/2?

HTTP/2 е базиран на мрежовия протокол SPDY, разработен от Google като се фокусира изцяло върху подобряване на производителността и сигурността, предлагайки следните подобрения:

  • Мултиплексиране

Уеб сайтовете и приложенията изискват от уеб браузъра изпълнението на много заявки едновременно. В началото HTTP/1.0 дава възможност за изпълнението само на една заявка през една TCP връзка, което е причина за така нареченият head-of-line blocking. От HTTP/1.1 се опитваха да разрешат проблема с технологията Pipelining, която дава възможност да се правят множество заявки с една TCP връзка. Въпреки това все още са на лице забавяния, предизвикани от реда на изпълнение на заявките.

Изпълнението на заявките към сървъра при HTTP/1.1 обикновено е в следния ред: браузърът изпраща заявка и чака за отговор от сървъра преди да изпрати следващата заявка. Това води отново до забавяния, тъй като по този начин при постъпване на множество заявки, те се изпълняват една по една, по ред на постъпване.

Решението, което HTTP/2 предлага е мултиплексиране. Чрез него множество заявки могат да бъдат обработени по едно и също време през една TCP връзка. За да реши проблема със забавянията, протоколът използва фреймове, като всеки фрейм съдържа мета информация за заявките/отговорите които се изпълняват през една връзка.

httpvshttp2-1024x711

Това е пример за това как различните версии на протокола (HTTP/1.1 и HTTP/2) обработват заявките. От диаграмите може да се види, че при HTTP/2 не се блокира изпълнението на третата заявка, въпреки че за изпълнението на втората заявка сървърът се нуждае от повече време.

  • Компресиране на хедъри

Уеб браузърите използват пакети от информация, наречени хедъри, за да информират сървърите от каква информация се нуждаят и в какъв формат да бъде доставена. За разлика от HTTP/1, при който за всяка заявка се изпраща отделен хедър, HTTP/2 изпраща един хедър в една TCP връзка и освен това дава възможност за компресиране на хедърите. То води до по-малък обем на предаваната информация и е още един фактор, допринасящ за по-бързото зареждане на страниците.

  • Приоритизиране

Едно от най-големите предимства на HTTP/2 е това, че браузърите могат да приоритизират заявките, които правят към сървъра. По този начин отговорите от страна на сървъра се изпращат в зависимост от приоритета, което от своя страна дава сигурност, че важната информация винаги ще стигне първа при потребителите.